sanford width=

Northwest Salmon

 

Sports

Webster swimmers plunge into Britton and home fun meets

Webster’s swim team participated in the Britton Invitational swim meet June 27. Results include name, age group, event, time and place.

Alaina Baumgarn, nine-10, 50 free 47.33 ninth; 100 free 1:54.34 seventh; 50 breast 1:02.62 eighth, 50 fly 1:00.15 fourth.

Alivia Baumgarn, 11-12, 50 free 36.87 second, 100 free 1:24.32 second, 50 breast 49.70 fourth; 100 breast 1:47.49 second.

Jackson Baumgarn, six and under, 25 free 40.42 12th, 25 back 50.59 third.

Darcy BlueDog, seven-eight, 50 free 1:02.75 sixth; 100 free 2:25.13 fifth; 25 back 35.56 second; 50 back 1:14.97 fifth.

Georgia Duerre, 13-14, 100 free 1:30.39 10th; 100 back 1:46.26 eighth; 100 breast 1:47.92 fourth.

Max Duerre, 11-12, 50 free 50.80 11th; 100 free 2:00.91 10th; 50 back 1:07.35 eighth; 50 breast 1:07.43 seventh.

Tayne Dunse, 11-12, 50 free 42.45, 100 free 1:36.36, 50 breast 58.31, 100 breast 2:03.95, all fourth.

Emma Ewalt, seven-eight, 50 free 49.46 fifth; 100 free 1:55.65 fourth; 50 back 1:04.76 third; 50 fly 1:14.46 fourth.

Joshua Ewalt, 11-12, 50 free 45.16 ninth; 50 back 59.95 seventh; 100 breast 2:01.71 third; 200 IM 3:56.28 fourth.

Jersey Johnson, six and under, 25 free 32.90 sixth; 25 back 40.23 third; 50 free 1:16.39 third; 50 back 1:28.15 second.

Kendra Johnson, 13-14, 100 free 1:11.77 first; 100 breast 1:34.16 second; 100 fly 1:24.10 first; 200 IM 2:58.36 first.

Kennedy Johnson, 11-12, 50 free 37.15 third; 50 back 44.91 fourth; 50 breast 51.05 seventh; 50 fly 45.62 third.

Ella Kaufman, 11-12, 50 free 43.05 eighth; 100 free 1:38.65 fifth; 50 breast 59.33 ninth; 50 fly 53.71 fifth.

Emari Kaufman, six and under, 25 free 53.39 17th; 25 back 57.19 fourth.

Emily Kaufman, 13-14, 100 free 1:16.44 third; 100 back 1:25.84 second; 100 breast 1:33.90 first; 200 IM 3:04.08 second.

Kendra Knapp, seven-eight, 25 free 47.10 15th.

Weston Knapp, seven-eight, 25 free 48.10 16th; 25 back 52.73 fourth.

Madelyn Knight, nine-10, 50 free 41.12 first; 100 free 1:35.57 second; 50 breast 52.97 second; 50 fly 51.34 first.

Addison Kuecker, nine-10, 100 free 2:10.52 ninth; 50 back 1:13.30 11th; 50 breast 1:17.70 12th; 50 fly 1:14.83 seventh.

Maxwell Kuecker, 11-12, 50 free 34.79 first; 100 free 1:24.29 second; 50 back 48.36 second; 50 breast 50.92 first.

Thomas Kuecker, seven-eight, 50 free 56.06 third; 100 free 2:10.12, 50 back 1:00.84; 50 breast 1:24.35, three first.

Kodee Marx, seven-eight, 25 free 37.84 ninth; 50 free 1:31.90 ninth; 25 back 42.70 third.
Kylee Marx, nine-10, 50 free 48.59 11th; 100 free 1:44.54 sixth; 200 free 3:47.19 first; 50 fly 55.29 third.

Dasan Mathison, 11-12, 100 breast 1:48.76; 50 fly 46.61, 200 IM 3:29.75, all first.

Shianda Mathison, 13-14, 50 free 37.43 seventh; 100 free 1:35.79 13th; 200 free 3:32.26 sixth; 100 back 1:44.40 sixth.

Carson Mount, nine-10, 50 free 39.30 first; 50 back 51.67 first; 50 breast 1:07.36 fifth; 50 fly 57.53 first.

Ellie Mount, 13-14, 50 free 37.38 sixth; 100 free 1:29.23 eighth; 200 free 3:12.42 second; 100 breast 1:49.62 sixth.

Matthew Mount, seven-eight, 50 free 50.91 first; 25 back 32.03 second.

Jacob Pereboom, 11-12, 100 free 1:23.37, 50 back 46.18, both first; 50 fly 50.48, 200 IM 3:36.51, both second.

Madison Premus, 11-12, 50 back 39.89, 50 breast 45.68, both second; 100 breast 1:40.98 first.

hannah Reiner, nine-10, 50 free 53.13 14th; 100 free 2:01.74 eighth; 50 back 58.55 seventh; 50 fly 1:22.04 10th.

Caleb Sannes, 11-12, 50 free 43.28 fifth; 100 free 1:39.31 sixth; 100 back 2:06.35 second; 50 breast 58.22 third.

Erin Sannes, seven-eight, 50 free 46.01, 100 free 1:51.28, both first; 50 back 56.30 second; 50 fly 1:00.01 first.

Gavin Sannes, nine-10, 100 free 1:30.84 50 breast 56.46, 200 IM 4:04.51, all first.

Karli Sannes, six and under, 25 free 27.30 third; 25 back 31.31 first; 50 free 59.79 second; 50 back 1:10.06 first.

Lindsey Schoenbeck, 17-19, 50 free 33.94, 100 free 1:16.58, both second; 100 breast 1:36.21, 200 IM 3:02.80, both first.

Liza Schoenbeck, 13-14, 50 free 45.73 11th; 100 free 1:43.47 14th.

Cara Shoemaker, 11-12, 50 back 38.14, 100 back 1:25.84, both first; 50 fly 38.66 second; 200 IM 3:00.66 first.

Cole Shoemaker, seven-eight, 25 free 24.91, 50 free 54.53, both second; 25 back 28.69 first; 50 back 1:07.40 second.

Abigail Snell, 13-14, 50 free 31.96 first; 100 free 1:11.88 second; 200 free 2:42.51, 100 back 1:22.99, both first.

Bryce Snell, seven-eight, 25 free 13th; 25 back 1:01.26 fifth.

Gabrielle Snell, 13-14, 50 free 39.56 ninth; 100 free 1:30.41 11th; 200 free 3:23.49 fourth; 100 back 1:44.37 fifth.

Jack Snell, six and under, 25 free 40.25 11th; 25 back 46.99 second.

Jaycee Snell, 11-12, 50 free 38.16 fourth; 50 back 44.56 third; 50 breast 51.43 eighth; 50 fly 53.83 sixth.

Paige Snell, 11-12, 50 free 41.59 seventh; 100 free 1:35.37 fourth; 50 back 50.92 seventh; 50 breast 49.80 fifth.

Payton Snell, nine-10, 50 free 54.15 15th; 100 free 2:17.11 11th; 50 back 1:11.15 10th; 50 breast 1:01.71 seventh.

Tiann Snell, 13-14, 50 free 36.90 fifth; 100 free 1:29.73 ninth; 200 free 3:16.37 third; 100 breast 1:49.11 fifth.

Baylie Somsen, nine-10, 50 free 52.70 13th; 50 back 1:13.56 12th; 50 breast 1:13.48 11th; 50 fly 1:19.28 ninth.

Kaelyn Somsen, 13-14, 50 free 38.25 eighth; 100 free 1:26.22 sixth; 200 free 3:25.03 fifth; 100 fly 1:44.86 second.

Alecia Vogl, 15-16, 50 free 32.44, 100 free 1:12.47, both first; 100 back 1:30.85, 100 breast 1:40.01, both second.

Brooke Vogl, 13-14, 50 free 35.39 third; 100 free 1:24.29 fifth; 100 back 1:37.92 fourth; 100 breast 1:53.91 seventh.

Holly Vogl, nine-10, 50 free 43.55 fifth; 100 back 1:50.53 first; 50 breast 1:06.38 10th.

Lydia Vogl, seven-eight, 25 free 32.98 seventh; 50 free 1:15.70 eighth; 25 back 48.01 fourth; 50 back 1:41.58 sixth.

Relays
Mixed (five-12) 100 free – (M. Premus, Paige Snell, Cara Shoemaker, Kennedy Johnson) 1:04.93 first; (J. Pereboom, M. Kuecker, D. Mathison, J. Ewalt) 1:11.87 second; (Alivia Baumgarn, T. Dunse, Ella Kaufman, M. Duerre) 1:25.31 seventh; (C. Sannes, C. Mount, G. Sannes, Jaycee Snell) 1:16.64 fourth; (Kylee Marx, Alaina Baumgarn, B. Somsen, H. Reiner) 1:34.32 11th; (H. Vogl, A. Kuecker, M. Knight, Payton Snell) 1:30.17 ninth; (T. Kuecker, Cole Shoemaker, B. Snell, M. Mount) 2:08.08 14th; (E. Ewalt, L. Vogl, Kodee Marx, E. Sannes) 2:05.30 13th; (J. Snell, J. Baumgarn, Emari Kaufman, K. Sannes) 2:42.00 15th; (K. Knapp, D. BlueDog, J. Johnson, W. Knapp) 3:01.88 16th.

Mixed (13-19) 200 free – (A. Snell, Kendra Johnson, Emily Kaufman, B. Vogl) 2:17.43 first; (S. Mathison, T. Snell, E. Mount, G. Duerre) 2:44.10 fourth; (G. Snell, K. Somsen, Liza Schoenbeck, A. Vogl) 2:37.10 third.

Webster fun meet
Webster’s sink or swim fun meet was June 29. Results include name, age group, event, time and place.

Alaina Baumgarn, nine-10, 50 free 42.29 10th; 100 free 1:42.90 ninth; 50 breast 55.98 31st; 50 fly 50.72 18th.

Alivia Baumgarn, 11-12, 50 free 32.38 fourth; 100 free 1:14.56 third; 50 breast 43.94 third; 50 fly 40.97 fifth.

Jackson Baumgarn, (six and under) 25 free 33.71 third; 25 back 48.88 18th.

Darcy BlueDog, seven-eight, 25 free 26.34 third; 50 free 53.17 eighth, 25 back 30.66 fifth.
Max Duerre, 11-12, 50 free 47.52 11th; 100 free 1:48.21 10th; 50 breast 1:07.86 47th; 50 back 1:07.67 59th.

Tayne Dunse, 11-12, 50 free 36.28, 100 free 1:27.12 both fifth; 50 breast 47.22 12th.
Emma Ewalt, seven-eight, 50 free 42.23 second; 100 free 1:40.16 third; 50 fly 1:05.19 30th; 50 back 56.90 44th.

Joshua Ewalt, 11-12, 100 free 1:24.86 third; 50 breast 45.44 eighth; 50 fly 48.42 14th; 50 back 49.19 23rd.

Harley Johnson, seven-eight, 25 free 20.67 first; 50 free 44.65 fifth; 25 back 25.46 first; 25 breast 26.68 first.

Jersey Johnson, six and under, 25 free 25.96 second; 25 back 32.07 eighth; 50 back 1:06.63 58th.

Ella Kaufman, 11-12, 50 free 38.42 eighth; 50 breast 51.21 20th; 50 fly 47.74 13th; 50 back 45.52 16th.

Emari Kaufman, six and under, 25 free 38.34 fourth; 25 back 43.76 16th.

Kendra Knapp, seven-eight, 25 back 50.96 19th.

Weston Knapp, seven-eight, 25 free 58.65 fifth; 25 back 44.43 17th.

Madelyn Knight, nine-10, 50 free 35.97, 100 free 1:24.92, both third; 50 breast 45.74 ninth; 50 fly 45.89 11th.

Addison Kuecker, nine-10, 100 free 1:50.91 14th; 50 breast 1:00.00 37th; 50 fly 1:04.93 29th.

Maxwell Kuecker, 11-12, 50 free 30.35 first; 100 free 1:14.56 second; 50 breast 43.98 fifth; 50 back 42.04 seventh.

Thomas Kuecker, seven-eight, 50 free 46.98 first; 50 breast 1:12.11 49th; 50 fly 1:27.69 33rd; 50 back 51.69 31st.

Kodee Marx, seven-eight, 25 free 28.53 fourth; 50 free 1:02.37 12th; 25 back 33.56 ninth; 50 back 1:12.69 63rd.

Kylee Marx, nine-10, 50 free 37.71 fifth; 100 free 1:27.41 fourth; 50 fly 50.44 17th; 50 back 49.39 24th.

Dasan Mathison, 11-12, 50 free 32.52 third; 50 breast 47.10 10th; 50 fly 41.51, 50 back 41.66, both sixth.

Carson Mount, nine-10, 100 free 1:28.79 third; 50 breast 59.84 36th; 50 fly 49.84 16th; 50 back 43.44 10th.

Matthew Mount, seven-eight, 50 free 47.41 second; 25 back 29.39 fourth; 25 fly 37.78 second.

Jacob Pereboom, 11-12, 50 free 33.12 fourth; 100 free 1:13.85 first; 50 breast 47.17 11th; 50 fly 40.11 fourth.

Madison Premus, 50 free 29.11 second; 50 breast 39.13, 50 fly 35.13, both first; 50 back 34.61 second.

Hannah Reiner, nine-10, 50 free 47.02 18th; 100 free 1:48.53 11th; 50 fly 1:13.44 31st; 50 back 53.31 37th.

Caleb Sannes, 11-12, 50 free 39.59 eighth; 100 free 1:27.43 sixth; 50 breast 49.75 19th; 50 back 46.96 20th.

Erin Sannes, seven-eight, 50 free 43.01 fourth; 100 free 1:38.43 first; 50 fly 50.91 19th; 50 back 51.58 30th.

Gavin Sannes, nine-10, 50 free 34.08, 100 free 1:17.05, both second; 50 breast 48.93 17th; 50 fly 46.37 12th.

Karli Sannes, six and under, 25 free 20.86 first; 25 back 27.15 third; 50 free 51.62 first; 50 back 1:02.43 53rd.

Cara Shoemaker, 11-12, 50 free 28.57 first; 100 free 1:05.88 first; 50 breast 39.65 second; 50 back 33.27 first.

Cole Shoemaker, seven-eight, 25 back 26.12 second; 50 back 1:01.58 52nd.
Bryce Snell, seven-eight, 25 free 37.93 third; 50 free 1:28.09 fifth; 25 back 56.43 20th.

Jack Snell, six and under, 33.52 second; 25 back 40.75 15th; 50 free 1:24.41 third.
Jaycee Snell, 11-12, 50 free 34.20 sixth; 50 breast 44.33 sixth; 50 fly 44.77 ninth; 50 back 40.53 fourth.

Paige Snell, 11-12, 50 free 37.45 seventh; 100 free 1:27.06 fifth; 50 breast 43.95 fourth; 50 back 47.45 21st.

Payton Snell, nine-10, 50 free 44.63 13th; 100 free 1:52.74 17th; 50 breast 56.01 32nd; 50 back 56.46 42nd.

Baylie Somsen, nine-10, 50 free 45.59 15th; 50 fly 1:15.60 32nd; 50 back 59.85 50th.

Holly Vogl, nine-10, 50 free 40.49 eighth; 50 breast 53.59 29th; 50 fly 51.06 20th; 50 back 45.70 17th.

Lydia vogl, seven-eight, 25 free 28.55 fifth; 50 free 1:08.99 15th; 25 back 35.63 12th; 50 back 1:26.25 68th.

Relays
Mixed (five-12) 200 – (T. Kuecker, H. Johnson, J. Pereboom, Emari Kaufman) 4:15.08 seventh; (C. Mount, J. Ewalt, Kylee Marx, M. Mount) 3:24.05 fourth; (Cole Shoemaker, M. Duerre, Cara Shoemaker, K. Knapp) 4:28.83 ninth; (A. Kuecker, Ella Kaufman, M. Kuecker, W. Knapp) 4:28.47 eighth; (Alivia, alaina and Jackson Baumgarn) 3:49.25 fifth; (Paige, Payton, Jaycee and Jack Snell) 4:08.56 sixth; (Erin, Caleb, Gavin and Karli Sannes) 3:16.87 third.

Send your sports news to sports@reporterandfarmer.com.

Fiksdal Funeral Home

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player